Erráta
Biológia 3 Interaktívna cvičebnica pre stredné školy

Každý IRS hovoriaci titul pripravujeme veľmi zodpovedne a poctivo, napriek tomu sa aj v našich produktoch môže vyskytnúť chyba.

Ak o nejakej vieme, je uvedená nižšie. Za vzniknuté chyby sa ospravedlňujeme. Pri dotlači, respektíve ďalšom vydaní ich odstránime.

Kniha obsahuje chyby:

Strana č. 41, cvičenie 53- nie je ozvučené, správna odpoveď je- c), d) žilové vlásočnice, tepnové vlásočnice
Strana č. 41, cvičenie 54- nie je ozvučené, správna odpoveď je- a),b) vencovité cievy, koronárne cievy

Strana č. 41, ikona kniha- nie je ozvučená, správne má byť- Srdce človeka po prekonaní rôznych ochorení prechádza zmenami, ktorých následkom je zväčšenie a ochabnutie srdcového svalu. Srdce sa už nedokáže sťahovať s takou intenzitou ako predtým a preto neprečerpá dostatok krvi do tela.
Inou častou chorobnou zmenou na srdci je zúženie niektorej z vencovitých tepien. Tieto tepny vyživujú srdcový sval a zásobujú jeho tkanivo kyslíkom. Zúženie alebo upchanie takejto cievy môže mať za následok infarkt myokardu. Tento problém dnes dokáže medicína chirurgicky riešiť. Kardiochirurg pri tejto operácii spraví pacientovi bajpas, čiže premostenie, teda umelo prepojí aortu s miestom za zúžením vencovitej tepny. Na toto premostenie sa používajú tepnové alebo žilové štepy z tela pacienta, ktoré sa odoberú pred samotným chirurgickým zákrokom a majú životnosť približne 10 rokov. Vytvorenie bajpasu ochorenie nelieči, ale zmierňuje jeho prejavy.

Strana č. 45, ikona informácia (za cvičením 11)- pero treba priložiť o 1 cm vpravo, pretože je posunutá zvuková stopa o 1 cm vpravo, správna nahrávka je- Možno aj niektorí z vás mali v detskom veku problém so zväčšenou nosovou – správne nosohltanovou mandľou. Tento útvar je uložený v klenbe nosohltana. Čo je to vlastne za orgán?
Nosohltanová mandľa je zhluk lymfatického tkaniva, chrániaci dieťa pred vniknutím vírusov, baktérií a iných mikroorganizmov, ktoré sa dostávajú do nosohltanu z vonkajšieho prostredia pri dýchaní a hltaní. Produkuje tiež protilátky zabraňujúce množeniu sa mikroorganizmov.
Pri narodení je nosohltanová mandľa malá, postupne sa zväčšuje, najväčšia je asi v ôsmom roku života. Od tohto obdobia sa začína postupne zmenšovať, až v období puberty úplne zanikne.

Strana č. 49, ikona otáznik (za cvičením 35)- zvuková stopa je posunutá o 1cm vľavo, preto treba priložiť pero o 1 cm vľavo, správna nahrávka je- Pneumotorax (kolaps alebo spľasnutie pľúc) znamená vniknutie vzduchu do hrudníka, do priestoru medzi popľúcnicou a pohrudnicou – do pohrudnicovej dutiny. Pľúca kolabujú a nastáva porucha dýchania.

Našou snahou je jednotlivé IRS hovoriace produkty neustále zdokonaľovať, preto budeme vďační za akékoľvek pripomienky. Všetci, ktorí nám dajú spätnú väzbu, budú raz ročne k 30. 9. zaradení do žrebovania o darčekový poukaz v hodnote 35 eur na nákup IRS hovoriacich produktov.

Ak chcete zobraziť tento obsah, tak sa musíte najprv prihlásiť k svojmu používateľskému účtu.